Close up portrait of an excited smiling woman with make-up laughing at camera and gesturing with hands isolated over white background
Bilgilendirme

DİŞ KRİSTALİ

Diş kristali nedir?
Gülüşünüze ışıltı katan, diş yüzeyine yapıştırılan kristaldir. Dilenirse diş pırlantası da kullanılabilir. Bunlar dişe takılan aksesuarlardır.

Diş kristali nasıl takılır?
Diş yüzeyinde bir aşındırma yapılmadan, istediğiniz dişin görünen yüzeyine özel yapıştırıcılarla hekiminiz tarafından yapıştırılır.

Diş kristali zamanla düşer mi?
Diş yüzeyinde bulunması nedeniyle ısırma hareketleriyle aşırı zorlanması durumunda düşme riski vardır; ancak düşmesinin dişinize bir zararı yoktur. Düşme gibi durumlarda tekrar yapıştırılabilir.

Diş pırlantası nasıl takılır?
Diş pırlantası doğal taştır ve yapıştırılan yüzeyi sivridir. Bu sivri yüzeyi dişe adapte edebilmek için diş yüzeyinden pırlantanının sivri kısmı çapında küçük bir aşındırma yapılır. Özel yapıştrıcı diş ile pırlanta arasına uygulanır.

Diş kristali veya diş pırlantasından sıkılırsam çıkarılabilir mi?
İstediğiniz zaman diş kristali çıkarılabilir, diş yüzeyine yapılan cila ile dişiniz eski görünümüne kavuşur.

Diş kristali dişime zarar verir mi?
Yalnızca diş yüzeyine yapıştırıldığından dişe bir zararı yoktur.

Diş kristalini kendim yapıştırabilir miyim?
Neden diş hekimine gitmeliyim?
Piyasada kendinizin yapıştırabileceği diş kristalleri mevcut; ancak yapıştırıcı malzeme hekiminizin kullandığıyla aynı içerikte değil. Bu durumda taşın düşmesi, dişinizde kalıcı renk değişikliğine sebep olması ve zarar vermesi mümkün. Siz yapıştırdığınızda taşan yapıştırıcılar cilasız yüzey oluşturur ve plak birikimini kolaylaştırıp, renklenmeye sebep olur. Bu yüzden bu işlemi bir diş hekimine yaptırınız.

Dudağımı rahatsız eder mi?
Yüzeyi pürüzsüzdür, dudağınızı rahatsız etmez.

Zamanla rengi değişir ve özel bir bakım gerekir mi?
Günlük ağız bakımınız dışında özel bir bakım gerekmez ve rengi değişmez.